Tanie Loty

To zaskakujące jak wiele osób nie wie o tym, że można latać samolotem za bezcen. Często słyszę opinie, że nie można lecieć samolotem za 30zł – osoby twierdzą, że na pewno doliczają do kosztów biletów opłaty lotniskowe i wychodzi dużo drożej. Tymczasem to nie prawda. W tym wpisie postanowię udowodnić, że jest inaczej.

    Wybór przewoźnika

Najłatwiej tanie loty znaleźć na stronie dwóch przewoźników: WizzAir (http://wizzair.com/) oraz Ryanair (https://www.ryanair.com/pl/pl/). To właśnie z ich oferty korzystamy najcześciej.

WizzAir

W WizzAir możemy wykupić członkostwo w klubie tzw. Wizz Discount Club.
WDCgif

Jak widzimy do wyboru mamy dwie opcje: członkostwo typu standard 1 + 1 lub członkostwo grupa 1 + 5. Jeżeli planujemy podróżować w dwie osoby oczywistym wyborem jest typ standard. W cenie 139 zł przez cały rok możemy kupować bilety ze zniżką dla dwóch osób. Praktycznie przy pierwszej podróży koszty wykupienia członkostwa się zwracają.

Jak można uzyskać członkostwo Wizz Discount Club bezpłatnie?
Klienci banku Reiffeisen Polbank mogą wykupić kartę kredytową Wizz Air MasterCard. Dzięki temu za każde zakupy można zbierać punkty, które można później wykorzystać na loty. Posiadacze karty Wizz Air MasterCard, otrzymują także bezpłatnie członkostwo w Wizz Discount Club typu grupa.

Szczegóły: http://raiffeisenpolbank.com/klienci-indywidualni/karty-kredytowe/kredytowa-wizzair

Ryanair

Ryanair niestety nie posiada żadnego klubu zniżkowego. Czasami kupując bilety za pomocą aplikacji mobilnej można otrzymać lepszą ofertę. Ceny biletów są jednak często w bardzo dobrej cenie, porównywalnej do cen WizzAir bez potrzeby wykupywania dodatkowych pakietów.

    Jak tanio latać

Warto nie nastawiać się na konkretny termin. Trzeba poświęcić czas aby wyszukać dobrą okazję. Decyzję zazwyczaj należy podejmować błyskawicznie, ponieważ dobre okazje szybko znikają z systemu. Warto też możliwie maksymalnie obniżyć koszty podczas rezerwacji biletów. Jak tego dokonać dowiesz się z następnych punków.

    Co zrobić żeby obniżyć maksymalnie koszty?

Odprawiaj się zawsze przez internet a nie na lotnisku.
Odprawa przez internet polega na podaniu numeru dokumentu tożsamości oraz zaakceptowaniu regulaminu przewoźnika. Po dokonaniu odprawy, należy wydrukować bilet. Z tak przygotowanym biletem bezpośrednio przechodzimy przez bramki bezpieczeństwa i wsiadamy na pokład samolotu. Dzięki pominięciu odprawy na lotnisku, nie musimy czekać w długich kolejkach, oraz oszczędzamy na locie nawet kilkadziesiąt złotych.

Staraj się podróżować tylko z bagażem podręcznym.
Przed lotem warto zapoznać się z limitami bagażu w danej linii lotniczej. Przydatne informacje możemy znaleźć na stronach przewoźników. W momencie gdy tworzę ten wpis, WizzAir dopuszcza podróżowanie z małym bagaż podręczny o wymiarach nieprzekraczających 42x32x25 cm bezpłatnie. Jest to wielkość mniej więcej małego plecaka szkolnego. Za większy bagaż podręczny, oraz bagaż rejestrowany trzeba dodatkowo dopłacić. Więcej informacji: https://wizzair.com/pl-PL/useful_information/baggage#13 Z doświadczenia wiemy, że na kilkudniowy wypad mały bagaż podręczny jest wystarczający.

Ryanair ma nieco lepsze podejście, bezpłatnie możemy podróżować bezpłatnie z jedną torbę podręczną o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm oraz 1 małą torebkę o maksymalnych wymiarach 35 x 20 x 20 cm. Jest to wielkość mniej więcej plecaka turystycznego, oraz damskiej torebki. Więcej informacji: https://www.ryanair.com/pl/pl/Przydatne-informacje/centrum-pomocy/Czesto-zadawane-pytania#1-1. Z doświadczenia wiemy, że z takimi limitami bez problemu można zapakować się nawet na dwutygodniowy wyjazd.

Nie wybieraj miejsca w samolocie.
Podczas zamawiania biletu oraz odprawy mamy możliwość wybrania miejsca np. przy oknie. Wybór miejsc w samolocie w tanich liniach lotniczych zazwyczaj jest dodatkowo płatny. Pomijając ten krok, podczas odprawy przydzielone zostanie nam automatycznie bezpłatnie miejsce. Musimy liczyć się z tym, że gdy późno się odprawimy system może rozdzielić podróżujące ze sobą osoby i umiejscowić ich w innych częściach samolotu. Zazwyczaj jednak, gdy podróżuję się z drugą osobą i przeprowadzi się odprawę w miarę wcześnie system dobiera miejsca obok siebie. Co prawda nie zawsze będziemy siedzieli koło okna, ale możemy zaoszczędzić ponownie pieniądze.

Nie wykupuj dodatkowych usług.
Linie lotnicze często zarabiają na dodatkowych usługach. Przykładowo możemy wykupić pierwszeństwo wejścia na pokład oraz miejsca z większą ilością miejsca na nogi. Zrezygnowanie z takich udogodnień pozwala na oszczędzenie pieniędzy.

    Jak wyszukać tanie loty?

Wyszukaj połączenia na własną rękę
Najlepsze promocje można znaleźć samemu, korzystając z wyszukiwarek na stronach przewoźnika. Wymaga to jednak dużo czasu. Gdy potrzebujemy polecieć do dalszego miejsca do którego nie ma bezpośredniego lotu, często trzeba sprawdzić wszystkie możliwości. Należy sprawdzić możliwie wszystkie połączenia do naszego celu.

Skorzystaj z wyszukiwarek tanich cen
Można także skorzystać z wyszukiwarek lotów np. http://www.skyscanner.pl/, https://www.kayak.pl/flights, http://samolotemtaniej.pl/.

Śledź portale które wyszukują tanie okazje
Istnieje także kilka portali, które zajmują się profesjonalnym wyszukiwaniem tanich lotów. Wszystkie znalezione okazje publikują na łamach swojej strony oraz na fanpage’u na Facebooku. Warto śledzić je, być może coś ciekawego wpadnie na w oko. Po opublikowaniu ciekawej oferty zazwyczaj mamy niewiele czasu aby podjąć decyzję, bo informacja o danej ofercie dociera do bardzo dużej grupy osób. Czas rezerwacji i podjęcia decyzji jest tutaj kluczowy.

Portale godne uwagi, z których najczęściej korzystamy to: http://www.fly4free.pl/, http://mlecznepodroze.onet.pl/.