Warszawa

image00012
Tym razem nieco inaczej niż zazwyczaj, nie jedziemy do stolicy pociągiem ale… lecimy! Do Warszawy lecimy porannym lotem linii lotniczych OLT Express o godz. 7.00, wracamy powrotnym o godz. 20.00. Bilety w dwie strony kosztowały mnie 100zł. A przelot w jedną stronę trwał tylko 45 minut. Na jednodniową wycieczkę do Warszawy wybrałem się w 30 kwietnia 2012.

Godz. 5.00 pobudka, czas wstać żeby przed 6:00 dojechać na lotnisko w Gdańsku. Jako, że w OLT nie ma odpraw online trzeba przyjechać nieco wcześniej aby dokonać standardowej odprawy na lotnisku. Przy stanowiskach check-in, nie ma dużych kolejek więc wszystko idzie gładko. Podchodzimy do okienka, podajemy dowód osobisty i podajemy ewentualne preferencję co do wyboru miejsca. Kontrola bezpieczeństwa również sprawnie i szybko i po 5 minutach jestem już w hali odlotów. Mam jeszcze chwilę czasu więc idę pochodzić troszkę po terminalu.
image00001

image00002

Zgodnie z planem boarding rozpoczął się o godz. 7:00, po 40 minutach spokojnego lotu dość twardo lądujemy na płycie warszawskiego Lotniska Chopina. Po przylocie od razu udaję się w stronę terminalu autobusowego, po drodze oczywiście otrzymałem pełni propozycji skorzystania z usług taksówkowych. Nie polecam jednak nikomu, brać takiej taksówki gdyż możemy za kurs zapłacić dużo więcej niż normalnie. Jeżeli już chcemy skorzystać z taksówki poszukajmy wyznaczonego miejsca postoju taksówek i przed kursem zapytajmy o przybliżoną cenę. Taksówki w wyznaczonych miejscach mają podpisaną umowę z lotniskami. Z lotniska do centrum dojechałem autobusem linii 175, transfer potrwał ok. 30 minut i odbył się bez korków. Na Dworcu Centralnym tradycyjnie już musiała być przerwa na McDonalda, bo nic o tej porze nie było otworzone.

Po „śniadaniu” można ruszać w stronę pierwszego punktu z listy zaplanowanych miejsc, którym było Muzeum Powstania Warszawskiego.

Z Dworca Centralnego wsiadłem w tramwaj 22, który dojeżdżał na przystanek Muzeum Powstania Warszawskiego. Tuż po godzinie 9:00 byłem na miejscu, gdzie skierowałem się do kasy aby zakupić bilety. Szczęśliwie o tej porze nie było jeszcze wielu odwiedzających. Muzeum jest na prawdę ogromne, sale z wystawami znajdowały się na czterech kondygnacjach, dodatkowo chętni mogli wykupić bilet na sześciominutowy film w 3D „Miasto Ruin”.
image00003

Ogrom informacji i multimedialność muzeum jest naprawdę zaskakująca. Nie sposób obejrzeć, wysłuchać i przeczytać wszystkich informacji za jednym razem.
image00004

image00005

Na miejscu można też przejść replikę kanałów, którymi przemieszczali się Powstańcy.
image00006

Mój czas zwiedzania muzeum wyniósł około 3,5h, a nie oglądałem projekcji większości filmów. Polecam także wjazd windą na wieżę muzeum z którego doskonale widać centrum.
image00008

image00009

Więcej informacji o Muzeum na stronie: http://www.1944.pl/. Warto wybrać się do Muzeum jak najwcześniej bo później mogą być długie kolejki. Po wyjściu z muzeum kolejka do kas biletowych miała chyba ze 100 metrów i z pewnością trzeba by wystać przynajmniej godzinę.

Po zwiedzaniu powrót tramwajem w okolice Dworca Centralnego, jestem trochę zmęczony, więc postawiam trochę odpocząć i zjeść coś przed dalszą drogą w Złotych Tarasach.

Kolejnym punktem wycieczki było wejście na tarasu widokowego XXXtka w Pałacu Kultury i Nauki. Bilet ulgowy kosztuje 15 zł, a oprócz podziwiania panoramy można obejrzeć wystawę „Geniusz Leonardo da Vinci”.
image00011
image00013

image00010

Następnie podjechałem pod Stadion Narodowy żeby z bliska wykonać kilka zdjęć tego obiektu, przy okazji przespacerowałem się brzegiem Wisły.
image00014

Upalna pogoda, sprawiła, że na piasku zrobiło się tłoczono. Zapewne każdy chciał wykorzystać pierwsze ciepłe dni jak tylko się da.
image00015

Ze względu na brak czasu postanowiłem przełożyć zwiedzanie starówki i otaczających ją zabytków na kolejny raz. W tym dniu postanowiłem zobaczyć Sejm, Park Ujazdowskich, oraz Łazienki Królewskie z Pałacem na Wodzie.
image00016

image00017

image00019

image00020

Na koniec powrót do centrum tramwajem i przejazd autobusem ponownie na lotnisko. Po szybkiej odprawie i kontroli, boarding trochę się opóźnił i wylecieliśmy z niewielkim opóźnieniem. Nadrobiliśmy jednak czas w powietrzu, lot ze stolicy do Gdańska trwał zaledwie 40 minut.
image00022

Data: 30.04.2012
Cena biletów: 100zł ( promocja dla studentów )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *