Łódź – miasto dla fanów industrializmu

fot. lodz.travel

Łódź, miasto położone w centralnej części Polski, które w herbie ma – jak łatwo się domyślić – właśnie łódź. Jego nazwa pochodzi z kolei od nazwiska szlacheckiego Łodzic, również posiadającego ten herb. Jest jednym z największych miast kraju, jednak stosunkowo mało rozreklamowanym pod względem turystyki. Może warto to zmienić? Łódź jest bowiem bardzo atrakcyjna, choć pod innym kątem, niż standardowo odwiedzane zabytki.

Industrializm wraca do łask

Styl industrialny w ostatnich latach powrócił do łask, zwłaszcza w wystroju wnętrz. Jego prostota, funkcjonalność i elegancja sprawiają, że wiele osób chętnie go wybiera, nawet nie zastanawiając się nad jego korzeniami.

Co miasto ma Łódź wspólnego z industrializmem? Tak naprawdę bardzo dużo, gdyż jego rozwój nastąpił głównie w czasach szybkiego rozwoju przemysłu w Polsce, czyli w XIX wieku. Wcześniej była to raczej osada, a co najwyżej maleńkie miasteczko, niemalże zapomniane na mapie kraju. Jednak idealne położenie sprawiło, że stało się prawdziwą ziemią obiecaną przedsiębiorców, a jednocześnie lokalnej ludności. Wraz z rozwojem przemysłu nastąpił również napływ ludzi, co przełożyło się na szybki i intensywny rozwój miasta, zwłaszcza jego robotniczych części.

Dziś, kiedy industrializm wraca do łask, miasto pełne XIX-wiecznych zabytków także może być ciekawe.

Co warto zobaczyć w Łodzi?

Zgodnie z tym, co proponuje strona lodz.travel, tworzona przez prawdziwych pasjonatów, najlepiej znających swoje miasto, warto zacząć od zabytków ścisłe związanych z rozwojem miasta. Na pierwszym miejscu wśród nich bez wątpienia znajduje się Manufaktura, będąca dawniej ogromną fabryką włókienniczą. W swoich czasach stanowiła naprawdę imponujące miejsce, przyciągając tłumy pracowników, a także dając szansę rozwoju całemu miastu. To ona jest najbardziej znanym punktem na mapie miasta, choć dziś nikt już nie myśli o tym, by produkować w niej materiały. Obecnie znajduje się tam centrum handlowo-rozrywkowe, w którym znajdziemy sklepy, kino czy restauracje.

Drugim miejscem, którego nie może zabraknąć na liście atrakcji, jest ulica Piotrkowska, pełna XIX-wiecznych kamieniczek i – obecnie – urokliwych kawiarenek. Stanowi wizytówkę miasta, będąc jednocześnie najdłuższym deptakiem w Polsce.  Oprócz kamienic zdobią ją także rzeźby oraz „ulica gwiazd”, nawiązujące z kolei do filmowych tradycji miasta.

Będąc w tej okolicy, warto zajrzeć również do maleńkiego muzeum, jakim jest stara apteka. To miejsce prawie żywcem wyjęte z okresu rozkwitu Łodzi, pachnące lekarstwami i doskonale pokazujące, jak dawniej pracowali farmaceuci. Co więcej, można wziąć tutaj udział w małych warsztatach i samodzielnie przygotować lekarstwo (a przynajmniej placebo). To niewątpliwa atrakcja dla małych chemików.

Z kolei osoby pasjonujące się zwiedzaniem podziemi powinny zajrzeć do muzeum kanału „Dętka”. Jest to 142-metrowy kanał burzowy, który w początkach XX wieku wybudowano w Łodzi, w celu zbierania w nim deszczówki, wypłukującej następnie muł z innych kanałów miasta. Obecnie można go oglądać jako niezwykle, industrialne miejsce o zachwycającym klimacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *