Gozo | Malta

Wstajemy i sprawdzamy prognozę pogodę. Na szczęście wiatr ma się uspokoić i przez cały dzień ma być słoneczna pogoda. Postanawiamy popłynąć promem na Wyspę Gozo.

Na wycieczkę na wyspę warto wybrać się z samego rana – najwcześniej jak się da.

Gdy planujemy zwiedzić wyspę przy pomocy autobusów typu HopOn HopOff najlepiej wybrać prom o godz. 9:00, aby zdążyć na pierwszy autobus z Gozo odjeżdżający o godz. 9:45.

Nasz hotel – Paradise Bay znajduje się zaledwie kilkadziesiąt metrów od terminala promowego na wyspę Gozo. W porcie znajdujemy się ok. 8:30. Podchodzi do nas jakaś osoba i przekazuje nam informacje odnośnie godziny wypłynięcia promu. Jak się okazuje jest to osoba pracująca dla linii autobusowej typu HopOn HopOff i proponuje nam bilety na wycieczkę.

Zazwyczaj jesteśmy sceptyczni do tego typu podróżowania, ale z opinii znajomych wynikało, że jest to oferta warta uwagi ale nie za cenę jaka jest w cenniku – 20 euro. Warto się targować przed zakupieniem biletu, ponieważ można dostać nawet 50% zniżki. Znajomi, którzy wcześniej odwiedzili Maltę opowiadali, gdy odmówili agentowi zakup biletów w cenie 20 euro, po chwili ten sam sprzedawca podszedł do nich ponownie i powiedział, że dzwonił do szefa i może sprzedać bilety 50% taniej po 10 euro za osobę.

Okazało się, że agent który do nas podszedł był Polakiem pracującym na Malcie i zaproponował nam od razu obniżenie biletów o 50%. Obniżka nas satysfakcjonowała i kupiliśmy bilety, na zieloną linię.  Podróże autobusami turystycznymi sprawiają, że można optymalnie wykorzystać czas na Wyspie Gozo.

Na Gozo jeżdżą dwie linie autobusów HopOn HopOff – czerwona i zielona. Autobusy linii zielonej jeżdżą od 9:40  do godz. 15:00 co 45 minut. Na pierwszym przystanku dostajemy słuchawki, które można podłączyć do punktów zamontowanych przed siedzeniami. Najlepsze widoki zdecydowanie są na dachu na samym przodzie.

Niestety nie każdy punkt do którego można podłączyć słuchawki działa. Warto to mieć na uwadze gdy wybieramy miejsce do siedzenia.

Podczas podróży można słuchać nagranych przewodników w kilkunastu językach ( na linii zielonej jest też język polski).

Przed godz. 9:00 jesteśmy na promie linii Gozo Channel i odpływamy planowo na Wyspę Gozo.

Image00001
wypływamy z portu w Cirkewwa

Płynąc na Gozo promem nie ponosimy żadnej opłaty. Bilety kupuje się dopiero na terminalu na Gozo podczas powrotu na Maltę. Cena biletu wynosi 4.65 euro.

Image00002
Praktycznie całą podróż, która trwa 25 minut spędzamy na górnym pokładzie promu.

Image00003
port na wyspie Gozo

Przy wyjściu z promu również można nabyć bilety na autobusy HopOn HopOff. Jeżeli zdecydujecie się na podróż autobusami turystycznymi pamiętajcie aby negocjować ceny.

Image00004

Na dowolnym przystanku można wysiąść i złapać kolejny autobus aby podróżować dalej. Warto jednak wybrać jedynie ciekawe punkty, i wysiadać  gdyż przystanków jest więcej niż autobusów kursujących w danym dniu. Na niektórych przystankach autobus zatrzymuje się na 15 minut, dzięki temu można wysiąść i zrobić sobie np. zdjęcie.

Aby dojechać jak najwcześniej do głównej atrakcji wyspy –  Lazurowego Okna ( Azure Window), postanawiamy nie wysiadać na początkowych przystankach.

Image00005
po drodze mijamy małe miasteczka
Image00006
duży autobus ledwo się mieści w ciasnych zakrętach

Autobus po wyruszeniu z portu kieruje się w stronę miejscowości Ir- Rambla, znanej z dużej piaszczystej plaży.

Image00007

Następnie kieruje się do miejscowości Xewkija, w której znajduje się sklep “Savina Creativity Centre”, z tradycyjnymi przetworami i produktami z Malty,  autobus zatrzymuje się w tym miejscu na 15 minut, aby osoby chętne mogły zrobić zakupy. Następnie ruszamy i przez miejscowość Xagħra, w której znajduje się zabytkowy kościół parafialny pw. Matki Boskiej Zwycięskiej.

W Xagħra znajdują się także ruiny po jednych najstarszych wolnostojących świątyniach megalitycznych na Świecie. Kompleks świątyń Ġgantija, został prawdopodobnie wybudowany około 5800 lat temu.

Aby zaoszczędzić czas jedziemy dalej i nie zatrzymujemy się w tym miejscu. Planujemy wysiąść z autobusu dopiero podczas następnego przystanku w Calypso Cave, gdzie można zobaczyć świetną panoramę na zatokę. Na szczęście kierowca poinformował nas, że także w tym miejscu będzie 15 minutowy postój, dzięki temu bez problemu mogliśmy powrócić do tego samego autobusu. Wykonujemy kilka zdjęć w tym miejscu i wracamy do autobusu.

Image00009

Następnie zatrzymujemy się w miejscowości Marsalforn, w tej popularnej turystycznej miejscowości jest plaża i miejsce w którym można popływać, my jednak jedziemy dalej.

Image00010

Ciasnymi uliczkami kierujemy się w stronę stolicy wyspy – miasta Victoria.

Image00011

Przez stolicę tylko przejeżdżamy i postanawiamy, że wysiądziemy tutaj w drodze powrotnej z Lazurowego Okna.

Image00012
Image00013

Po drodze zajeżdżamy jeszcze do sanktuarium Ta’Pinu, które odwiedził papież Jan Paweł II w roku 1990 .

Image00015

Widoki po drodze na Lazurowe Okno, są zachwycające.

Image00016
Image00017
Image00018
Image00019

Niestety w 2017 roku, rok po naszej wycieczce, słynne Lazurowe Okno przestało istnieć. Po wyjątkowo mocnym sztormie, górna część osunęła się do morza. Widoki, które udało nam się załapać podczas naszej wycieczki możemy zaliczyć już do historii.

Około godz. 11:30 jesteśmy już przy najsłynniejszej zatoce Dwejra i  Lazurowym Oknie. Niezwykle uroczym miejscem jest niewielka zatoczka położona po wschodniej części linii brzegowej. W tym miejscu można wykupić krótki rejs po Zatoce, na którą wypływa się przez skalny tunel.  Rejsy łodzią nie są drogie koszt to ok. 4 – 5 euro od osoby. Zdecydowanie polecamy zakup, gdyż widoki podczas tego 15 minutowego rejsu są naprawdę warte tej ceny.

Image00020
Image00021
Image00022
Image00023

Po krótkim rejsie udajemy się w stronę słynnej formacji. Dojście pod samo okno wymaga nieco sprytu i małej wspinaczki przy skałach aby, przejść nie zamaczając butów.

Image00024

Azure Window – to jedna z najpopularniejszych atrakcji na Malcie.

Image00025

Tuż po godz. 13:00 ruszamy w dalszą drogę następnym autobusem, mijamy miejscowość Fontana i wysiadamy w miejscowości Xlendi Bay.

Zatoka Xlendi słynie z licznych restauracji, oraz wyznaczonych torów pływackich. Trzeba przyznać, że przejrzystość i kolor wody w tym miejscu robi wrażenie i gdyby nie temperatura wody to na pewno skorzystalibyśmy z okazji żeby popływać w tym miejscu.

Image00026

W Xlendi rozpoczynamy nasze zwiedzanie od wejścia na skałę która okala zatokę. Ze szczytu są naprawdę ładne widoki, a na końcu drogi niewielka jaskinia. Warto odwiedzić te miejsca.

Image00028
Image00029
Image00030
Image00031

Po krótkim spacerze postanawiamy zjeść obiad. Wybór był trudny, gdyż restauracji w tej miejscowości jest naprawdę sporo.

Image00032

Ostatecznie wybór padł na Talija Restaurant (https://www.google.com/maps/place/Talija+Restaurant/@36.0305867,14.2174103,15z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x4b4ef3069858dc33!8m2!3d36.0305867!4d14.2174103) , gdzie można zjeść naprawdę przyzwoitą pizzę.

Po obiedzie i odpoczynku ruszamy dalej zwiedzać Gozo, wsiadamy do autobusu i tym razem jedziemy zwiedzić stolicę wyspy Victorię i jej przedmieścia – miejscowość Rabat.

W pierwszej kolejności udajemy się zwiedzić ufortyfikowane miasto Victorię, i Cytadelę która została wybudowana na szczycie góry. Dzięki temu spacerując po murach miasta otacza nas doskonały widok na całą okolicę. W tym miejscu po raz pierwszy czujemy, że słońce nas trochę przypiekło i zaczynamy chować się w cień.

Image00033
Image00034
Image00035

Stare miasto i Cytadela, robią sporę wrażenie.

Image00037

Miasto Rabat to centrum przede wszystkim przesiadkowe komunikacji miejskiej, praktycznie każda linia spotyka się w tym miejscu. Podróżując na własną rękę komunikacją miejską trzeba praktycznie za każdym razem wrócić do stolicy aby przesiąść się na inną linię.

Image00036

Przed godz. 18:00 wracamy w stronę portu jednym z ostatnich kursów autobusu turystycznego.  

Godzinę później jesteśmy w naszym hotelu, gdzie możemy podziwiać zachód słońca.

Nie masz noclegów?

Booking.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *