O zorganizowanie takiej wycieczki poprosił mnie znajomy, który chciał odwiedzić rodzinę w Szwecji i szukał towarzysza podróży. Z uwagi na możliwość przenocowania u rodziny kolegi, koszty wyjazdu znacznie spadły.
Część 2: Helsingør, Dania
Część 3: Kopenhaga, Dania
Część 4: Helsingborg, Szwecja
Część 5: Lund, Szwecja
Przyjazd
Malmö położone jest w południowej części Szwecji, od 2000 roku połączone ze stolicą Danii mostem nad Sundem. Projekt połączenia dwóch państw wymagał ogromnych nakładów finansowych i zbudowanie konstrukcji która będzie w stanie obsłużyć ruch zarówno kołowy jak i kolejowy. W ramach porozumienia między rządami Danii i Szwecji powstał most o długości 7845 m, sztuczna wyspa o długości 4055 m oraz tunel o długości 3510 m. Po otworzeniu mostu szwedzkie Malmö dynamicznie się rozwinęło, wiele osób zauważyło możliwość pracy w stolicy Danii, przejazd pociągiem pomiędzy Kopanhagą a Malmö trwa około 35 minut.
Przed wyjazdem sprawdziliśmy jak wyglądają ceny obiadów oraz jedzenia w szwedzkich marketach. Okazało się, że opłacalne będzie zakupienie prowiantu w Polsce. W tym celu dokupiliśmy do naszych biletów lotniczych bagaż rejestrowany. Zakupy zrobiliśmy w polskich supermarketach i z wyładowaną walizką jedzenia pojechaliśmy na tygodniowy wyjazd.
Lot z Gdańska do Malmö trwa ok. 55 minut i przed 17:00 wylądowaliśmy na miejscu. Port lotniczy Malmö – Sturup oddalony jest od centrum ok. 30 km.
Bezpośrednio do centrum odjeżdżają autokary firmy Flygbussarna.
Przejazd do centrum autokarem trwa ok. 40 minut. Bilety można zakupić również online na stronie http://www.flygbussarna.se/pl
Bilety jednorazowe możemy zakupić w cenie: 105SEK(~49zł) dla dorosłych, oraz 85SEK (~39zł) dla młodych osób do 25 roku życia.
Nieco taniej można zakupić bilety w dwie strony: 199SEK (~92zł) dla dorosłych, oraz 169SEK (~78zł).
Z dworca centralnego w Malmö odebrała nas rodzina kolegi, rozpakowaliśmy nasze rzeczy i udaliśmy się na krótki spacer po okolicy. Dzielnica w której nocowaliśmy to Västra Hamnen – nowo powstała dzielnica na po stoczniowych terenach.
Dzielnica została zaplanowana nowocześnie i ekologicznie. Västra Hamnen to przykład jak można przekształcić tereny przemysłowe w tętniącą życiem nową dzielnicę. Większość budynków zaprojektowana została przy użyciu ekologicznych materiałów oraz jest energooszczędna.
Ciekawym przykładem ekologii w dzielnicy Västra Hamnen są zamontowane w mieszkaniach, specjalne młynki w zlewach, dzięki którym można wyrzucać odpady organiczne bezpośrednio do odpływu. Z tak pozyskanych odpadów pozyskuje się później biopaliwo.
W dzielnicy tej znajdują się zarówno osiedla o nowoczesnej architekturze jak i domki jedno rodzinne. Budynki są budowane z pomysłem, i każdy architekt powinien odwiedzić to miejsce. Można tutaj podpatrzeć sporo ciekawych rozwiązań. Ciekawym projektem są barki – domy. Luksusowe mieszkalne domy zacumowane są w samym centrum dzielnicy, tuż przy kanale Oresund.
Niestety jedna z takich barek została prawdopodobnie źle zamocowana i podczas sztormowych warunków zsunęła się z platformy do wody. Akurat gdy przybyliśmy do Malmö trwały oględziny miejsca zdarzenia.
Västra Hamnen to także dzielnica zaprojektowana dla ludzi aktywnych. Tworząc to miejsce nie zapomniano o osobach aktywnych. Alejki wzdłuż nabrzeża kanału Oresund sprzyjają treningom i spacerom. Pomyślano także o platformach z których bez problemu można wejść do wody. Poziom trudności danego kąpieliska oznaczony jest gwiazdkami.
Zwiedzamy Malmö
Budzi nas słoneczna pogoda. Rodzina kolegi zaprasza nas na wydarzenie FEI European Eventing Championships.
Eventing – wszechstronny konkurs konia wierzchowego który trwa zazwyczaj trzy dni. Podczas wydarzenia rozgrywane są trzy próby sprawności jeźdźca i konia. W ich skład wchodzą: próba ujeżdżania, próba terenowa oraz próba skoków przez przeszkody.
Tego dnia w Malmö odbywała się próba skoków przez przeszkody. Konkurs odbywał się na błoniach miasta Ribersborgsstranden. Trzeba przyznać, że ze względu na dobrą pogodę konkurs przyciągnął tłumy widzów.
Dla zawodników przygotowano wymagający tor, w którym znalazły się przeszkody między innymi takie jak mini most Oresund, iglasty wieniec oraz przeszkoda skonstruowana z dwóch ciężarówek.
W pobliżu błoni zlokalizowane są wejścia na plażę, co kawałek można zauważyć też pomosty, z których w łatwy sposób można wejść do wody.
Na końcu jednego pomostu znajduje się budynek Ribersborgs Kallbadhus, w którym znajduje się sauna.
Osoby, wychodzące z gorących pomieszczeń aby się schłodzić, wchodzą do wody na zewnątrz.
Wracając przechodzimy obok ikony Malmö – wieżowca Turning Torso. Ze względu na swój charakterystyczny skręcony kształt budynek stał się wizytówką miasta.
Chwilę odpoczywamy i ruszamy zwiedzić centrum miasta.
Bezpośrednie połączenie wody i nowoczesnej architektury, to cecha tego miasta.
Dochodzimy do głównego rynku miasta Stortorget, przy którym znajdują się najstarsze budynki w mieście.
Ratusz z XVI wieku, apteka Lejonet oraz hotel Kramer. Dla upamiętnienia portowej roli miasta na placu ustawiono fontannę. W tym miejscu odbywają się różne wydarzenie kulturalne, zimą rozkładane jest w tym miejscu lodowisko.
Nieco w głębi znajduję się kolejny zabytek – ewangelicko- luterański kościół św. Piotra. Świątynia została wybudowana na początku XIV wieku w stylu gotyckim. Docieramy do małego placu Lilla Torg, który ze względu na charakterystyczną pruską zabudowę posiada niesamowity charakter.
Dookoła placu znajdują się liczne ogródki piwne, sklepy oraz restauracje.
Spacerując dalej docieramy do placu Gustawa Adolfa, przy którym aktualnie odbywał się jarmark z włoską kuchnią.
Tuż przy placu leży zabytkowy cmentarz Gamla kyrkogården, z pomnikami w skandynawskim stylu.
Kolejnym punktem który odwiedziliśmy był Zamek Malmö, wraz z kompleksem parkowym i ogrodem Slottsträdgården.
W parku znajdują się kanały, gdzie można zakupić wycieczkę barką. Podczas rejsu zespół muzyczny umila czas grając muzykę na żywo.
Ogród Slottsträdgården to doskonałe miejsce na spacery i odpoczynek.
W tle ogrodu widać tradycyjny holenderski wiatrak.
Przechodzimy obok Zamku Malmö i postanawiamy, że odwiedzimy to miejsce ostatniego dnia naszej podróży.
Zamek Malmö to najstarszy renesansowy zamek w Skandynawii. Na terenie zabytku znajdują się wystawy muzealne przedstawiające historię regionu. Wejście na teren Muzeum jest płatny, 40 SEK płacą dorośli, a 20 SEK studenci. W cenę biletu wlicza się także Muzeum Techniki znajdujące się w pobliżu.
Muzeum w Malmö
Ostatniego dnia pogoda nie dopisała, deszczowy czas postanowiliśmy wykorzystać na zwiedzanie Muzeum Techniki oraz Muzeum Regionu w Malmö.
Muzeum Techniki w Malmö posiada kilka pięter z tematycznymi wystawami. My rozpoczynamy zwiedzanie od piętra lotniczego.
Znajdują się tutaj myśliwce, kokpit samolotu, silniki odrzutowe bez osłon, dzięki którym widać ich budowę, a także pomieszczenie kontroli lotów.
Piętro niżej znajduje się sala z eksponatami motoryzacyjnymi, zabytkowe samochody, motocykle, oraz ciężarówki.
Wchodzimy następnie na piętro nauki, gdzie każdy na własną rękę może przeprowadzić różne fizyczne i chemiczne eksperymenty.
Sala została tak skonstruowana, żeby poprzez zabawę czegoś nauczyć. Możemy między innymi wystrzelić rakietę wodorową, zasiąść do wykrywacza kłamstw, oraz zobaczyć jak działa siła grawitacji.
Następnie przechodzimy do sali mechanicznej, gdzie zlokalizowane są wszelkie pojazdy napędzane silnikami.
Główną atrakcją Muzeum w Malmo jest możliwość wejścia do zabytkowej łodzi podwodnej U3.
Odwiedzający może przejść przez całą długość okrętu, przechodząc przez śluzy.
Okręt zachowany jest w idealnym stanie, można dzięki temu zobaczyć jak wyglądają kajuty załogi, maszynownia, toaleta lub kabina oficerska.
W ogrodzie umieszczono myśliwiec z charakterystycznym malowaniem.
Tuż obok muzeum znajduje się także warta uwagi ulica. Przy małych domkach znajdują się stoiska ze świeżymi rybami.
Następnie udajemy się do Zamku Malmö, w której znajduje się wystawa regionu. Wystawy są na pewno mniej spektakularne, ale na miejscu możemy poznać historię regionu, dzieła największych artystów, oraz zobaczyć jak rozwijał się zamek na przestrzeni lat.
Odwiedzający mogą zobaczyć także lochy, zbroje wojskowe oraz komnaty królewskie.
Część 2: Helsingør, Dania
Część 3: Kopenhaga, Dania
Część 4: Helsingborg, Szwecja
Część 5: Lund, Szwecja
Pingback: Helsingør | Dania – CebulowePodroze.pl
Pingback: Helsingborg | Szwecja – CebulowePodroze.pl
Pingback: Lund | Szwecja – CebulowePodroze.pl